wrg logo

Ako ďalej Home Office?

Picture of Naďa Roštek

Napriek tomu, že sa nám (opäť raz) zdá, že svet sa začal vracať do normálu, už to nebude ako predtým. Ako teda ďalej home office? Svet sa mení a či sa nám to páči alebo nie, home office sa udomácňuje ako nový štandardný spôsob práce. A to nielen pre freelancerov, v IT biznise, či v kreatívnom a umeleckom svete. Ale aj pre zamestnancov vo firmách či korporáciách.
Tak bežných – radových zamestnancov, ako aj ich manažérov. Alebo špecialistov, ktorí na efektívne plnenie svojich úloh potrebujú špecifické podmienky a veľkú mieru flexibility. O tom, ako to vlastne je s tou flexibilitou, a prečo je taká dôležitá som písala v mojom nedávnom blogu:

Môžete si dovoliť nechať odísť tých najlepších?

Pandemický home office v. home office

Pokiaľ neovládame základné zákonitosti a odlišnosti práce z domu oproti klasickej kancelárskej práci a máme očakávania, že vezmeme laptop pod pazuchu a z domu budeme pracovať tak isto, ako v kancelárii, tak je nie že možné, ale priam vysoko pravdepodobné, že po krátkom čase a prvotnej eufórii zo zdanlivej slobody, poriadne narazíme.

A práca z domu sa stane zdrojom obrovskej frustrácie a sklamania! Ruku hore, komu sa to nestalo počas pandémie!

A pritom je to obrovská škoda. A povedzme si na rovinu, práca z domu počas pandémie má predsa len svoje špecifiká. Sú dané obmedzeniami, lockdownom, deťmi nechodiacimi do školy a tak ďalej. Takže baviť sa o efektivite práce z domu v tomto čase a porovnávať ju s kancelárskym režimom nie je vôbec fér.

Napriek tomu výskumy uvádzajú, že aj počas pandemického home officu bola efektivita práce z domu len o 1% nižšia ako pri práci v kancelárii. A to ina málokto mal optimálne podmienky na prácu!

Nestačí zobrať laptop po pazuchu...

A teraz si skúste predstaviť, že sa na prácu z domu riadne pripravíte. Že máte možnosť vytvoriť si optimálne podmienky a máte doma potrebný kľud na prácu. Avšak bez obmedzení, ktoré spôsobovali protipandemické opatrenia aj samotný lockdown. Teda už nič nebude brániť tomu, aby ste mohli načerpať sily a relaxovať po náročnej práci.

A možno sa inšpirujete aj niekoľkými skvelými tipmi a trikmi ako svoj home office style „vytunovať“ napr. v mojom ebooku Home Office nie je za trest.

ebook HO

Ak máte záujem dozvedieť sa viac o uvedenej knihe a oboznámiť sa s jej obsahom, napíšte mi e-mail.

Aká potom bude efektvitita práce z domu? Som presvedčená, že to môže byť argument, ktorý presvedčí aj tých najzarytejších odporcov home officu. Ale, uznávam, ešte sa chvíľu budeme musieť snažiť.

Efektivita jednotlivca, teda ako a čo môžem ja urobiť preto, aby som pri svojej práci z domu bola efektívna a vytvorila si tie najvhodnejšie podmienky, to je len jedna strana mince. Len málokto má totiž takú prácu, ktorá si nevyžaduje interakciu s inými kolegami.

(Dočasná) úľava manažérov.

Väčšina z nás pracuje ako súčasť tímov a tieto tímy spravidla niekto riadi. A pred manažérmi takýchto tímov stojí rovnako náročná, ak nie ešte náročnejšia úloha. Ako pracovať so svojimi ľuďmi, keď niektorí sú na pracovisku, ale iní zase pracujú na diaľku.

Toto je skutočná výzva aj pre skúsených manažérov. A tak niet divu, kde a z čoho pramení nevôľa časti manažérov voči home officu. A ich úporná snaha nahnať svojich ľudí nazad do kancelárií hneď, ako to bude možné.

Som presvedčená, že ono sa to aj v krátkodobom horizonte podarí. Veď pandemickým home officom prefackaní zamestnanci sa do kancelárií vrátia radi, dokonca s určitým pocitom úľavy.

Vytriezvenie z radostného návratu do kancelárií príde rýchlo. Dôvody sú jasné.

Otázka však znie, ako dlho toto nadšenie z návratu do kancelárií potrvá. Trúfam si na odpoveď aj bez veštiarskej praxe či krištáľovej gule: Oveľa kratšie, ako trvalo minulú jar nadšenie z hromadného prechodu na home office. Dôvody sú pomerne jasné.

  • Dopravné zápchy a strata času pri dochádzaní. Čím ďalej zamestnanec býva a dochádza, tým skôr ho ten stratený čas začne mrzieť.
  • Uvedomíme si, že to čo nám na home office najviac vadilo, odpadlo. Deti, ktoré boli s nami doma na online vyučovaní, ktorého sme boli nechcene aktívnymi účastníkmi, sú už v škole. Doma sme sa o seba všetci potkýňali, ale teraz si to môžeme naplánovať. Nikam sme nemohli chodiť a všetko bolo pozatvárané, a teda sme sa pomerne rýchlo začali pasovať s ponorkovou chorobou. A to už taktiež bude minulosť.
  • Spomienkový optimizmus. Zostane pocit stratenej slobody a pohodlia v domácom oblečení. A kávou podľa vlastnej chuti… Doplňte si to vlastné, čomu ste sa na jar minulého roku, na začiatku home officu, najviac tešili!

Podčiarknuté, spočítané, je načase  sa pripraviť na to, že tlaky na home office a rôzne iné flexibilné formy hybridnej práce, budú v krátkom časovom horizonte ENORMNÉ.

Čo z toho vyplýva pre zamestanca?

Je najvyšší čas venovať sa príprave a tomu spomínanému „tunovaniu“ svojho home office štýlu. Fakt si prečítajte tú moju knihu! Alebo aspoň skúste samoštúdium či si cibrite štýl spôsobom pokus – omyl. Bude sa to hodiť!

Skrátka, využite čas na to, aby ste zistili, ktorý typ práce je pre vás najvhodnejšie vykonávať z domu. A ktorý zase naopak v kancelárii. Pozrite sa na svoje typické úlohy a činnosti. Zaznamenávajte si koľko času vám ten ktorý typ úloh zaberá, a ako sa cítite. Ak máte stále možnosť pracovať aj z domu, aj z kancelárie, overte si to aj v praxi.

Na základe svojich pozorovaní si spíšte, ako by mohol vyzerať váš ideálny pracovný režim. Koľko času je pre vás efektívne tráviť na home office a koľko v kancelárii. Ak ste si to overovali aj v praxi, budete to vedieť dobre porovnať. A vypočítať aj prípadnú úsporu času pri konkrétnej činnosti, podľa toho, kde ju vykonávate.

Niekoľko praktických rád ako na to, môžete nájsť v tomto článku, ktorý vyšiel v Harward Business Review:

What Mix of WFH and Office Time Is Right for You?

Namiešajte si ten správny mix home office a práce v kancelárii

Vďaka takýmto podkladom budete mať nielen jasnú predstavu o tom, aký je ten váš správny mix home office a práce v kancelárii. Bude to zároveň aj skvelý podklad na váš rozhovor so šéfom. Až naň dozreje čas a ľady sa začnú hýbať.

Ak prídete pripravený, s návrhom podloženým faktami a vašimi empirickými skúsenosťami, vaša šanca, že šéf váš návrh podporí, sa zásadne zvýši. A tým aj vaša spokojnosť v práci. A to je na nezaplatenie!

Možno vás to dokonca zachráni pred vyhorením. Alebo zbrklým podaním výpovede. Pretože áno, aj toto je reálne možné. A bude sa to v najbližšom období diať. Pre toto obdobie, ktoré žijeme, sa nenadarmo pomaly udomácňuje označenie veľká rezignácia!

No a keď ani vaša dôsledná príprava a pádne argumenty nebudú vypočuté, bude jasné, že hold, asi jednoducho nie ste na tom správnom mieste. Nemajte výčitky, taká je doba \“veľkej rezignácie\“!

Ak vám zavoňal home office a zistili ste, že je to pre vás preferovaný spôsob práce bez ohľadu na to aký typ úlohy máte pred sebou, skúste pouvažovať aj o freelancerovaní. Že je to len pre mileniálov túlajúcich po svete s ruksakom na chrbte? Už dávno nie!

Ak ste skúsený špecialista s rokmi praxe, môžete to skúsiť ako Flexiexpert by BLINDSPOT! Tento skvelý projekt je tu aj pre vás! Chcete vedieť viac?

flexiexpert

A čo manažéri, ako ďalej home office? Zoberte to od podlahy.

Aj manažér je zamestnanec a väčšina má tiež svojho šéfa. Takže má pred sebou v podstate takú istú úlohu ako iní zamestnanci. Ale aj jednu dôležitú naviac! Odporúčam vám to nepodceniť a využiť čas aj na to, aby ste sa naučili pracovať so svojim tímom po novom.

Teraz to už však treba zobrať od podlahy. A nespoliehať sa, že nejako bude a po čase sa všetko vráti do normálu, rozumej do kancelárie. Berte to takto, home office je tiež istou formou pandémie. Akurát, že na takúto pandémiu nie je očkovacia látka a nikto ju ani nebude hľadať.

S home officom sa skrátka treba naučiť žiť. A vydať sa v ústrety umeniu viesť hybridné tímy. Verte mi, je to skvelá príležitosť ako spraviť z dobrého tímu skvelý. Môžete sa inšpirovať v mojom blogu tu.

Ako na home office, a to nielen z pohľadu zamestnanca alebo freelancera, ale tiež z pohľadu manažéra. Výziev s ktorými sa je potrebné popasovať, ak chceme svojím zamestnancom vytvoriť na prácu najvhodnejšie podmienky. Umožniť im zmysluplnú flexibilitu. A napriek tomu, či skôr vďaka tomu, dosahovať so svojim tímom ešte lepšie výsledky, ako kedykoľvek predtým! Aj to je jednou z tém mojej novej knihy, ktorá vyjde v tlačenej podobe. Dozviete sa čoskoro!

Nada Rostek fotka s podpisom

Naďa je vášnivá cestovateľka a je veľkým nadšencom remote working. Počas svojho života dlhodobo žila vo viacerých krajinách napr. v USA, Írsku, Veľkej Británii, Francúzsku alebo na Malte. Z väčšiny týchto krajín pracovala na diaľku už v čase keď s tým mal na Slovensku len málokto reálne skúsenosti. V súčasnosti žije so svojou rodinou na maltskom ostrove Gozo odkiaľ pracuje na diaľku hneď na niekoľkých slovenských projektoch.

„Remote working pre mňa nie je len spôsob práce, ktorý mi umožňuje plniť si sny o plnohodnotnom živote v iných krajinách, je to môj vysnívaný životný štýl.“

Blog