wrg logo

Život v zahraničí je investíciou do seba. Nezaslúžite si ju? A prečo?

Picture of Naďa Roštek

„Ľudia sú ochotní stráviť 40 rokov každý deň v práci od 9 do 5, aby pracovali pre niekoho iného, ale boja sa investovať JEDEN ROK svojho života do seba, aby zistili čo ich robí šťastnými!“

Priznávam sa otvorene, neviem kto je originálnym autorom tejto myšlienky a ani si nepamätám jej presné znenie. Ale rovnako ako autor, aj ja som si položila otázku „Prečo?“

Keď sa nad tým zamyslíte, vlastne sa to nedá vôbec pochopiť. Napriek tomu je to príbeh drvivej väčšiny ľudí. Buď nikdy nenaberú odvahu alebo nepocítia túžbu zastaviť sa a zamýšľať sa nad tým, čo ich robí šťastnými…  A mnoho ďalších ani vôbec nenapadne, že by to mohlo byť aj inak.

Skvelým spôsobom ako zistiť, či skutočne žijeme život, ktorý nám dáva zmysel, je vystúpiť zo zabehnutej rutiny a zmeniť prostredie, dokonca aj kultúrny kontext, zmeniť skrátka životný štýl. Aspoň na čas. Avšak dostatočne dlhý čas, aby to nebola len exotická dovolenka, ktorej efekt pominie skôr ako vystúpite z lietadla.

Napríklad, dopriať si na čas život v zahraničí. Môžete sa inšpirovať našm príbehom.

Cesta za našim snom

Tento výrok som čítala na maltskom ostrove Gozo, kde sme sa pred troma rokmi s rodinou presťahovali. Na Maltu sme sa vracali často a stráviť tu časť života bol náš spoločný sen. Taký ten sen, že až raz…

A cesta k splneniu tohto sna nebola vôbec jednoduchá ani krátka. Prvýkrát sme na Maltu prišli v deň, keď malo naše dievčatko 7 mesiacov  a strávili sme tu 10 nezabudnuteľných týždňov. Kočíkom sme prebrázdili všetky zjazdné aj menej prístupné kúty ostrova. O dva roky sme sa vrátili a strávili sme tu opäť 4 mesiace. Boli to jedny z najkrajších období nášho spoločného života.

A po návrate na Slovensko sme doslova nabrali nový dych. A v našom živote sa v krátkom čase udialo niekoľko zásadných zmien.

Môj muž nabral odvahu po takmer 20 rokoch vymeniť nielen svojho zamestnávateľa, ale aj špecializáciu v rámci svojho odboru. Ja som po 10 rokoch vymenila pozíciu partnera v advokátskej kancelárii za manažérsku stoličku vo veľkej korporácii. V oboch prípadoch to bola veľká kariérna zmena. Posunula nás však o poriadny kus a priniesla nám do života aj množstvo ďalších pozitívnych zmien.

Prešlo ďalších 6 rokov, kým sme sa vrátili ku nášmu snu o živote na Malte. A na sklonku leta 2020, na začiatku druhej vlny pandémie, sme sa vydali na dlhú cestu autom naprieč Európou. Na maličký ostrov uprostred Stredozemného mora. Na maltský ostrov Gozo, ktorý sa stal našim domovom.

tu dnes zijem gozo

A tu dnes žijeme náš sen.

Rozhodnutie odísť do inej krajiny a život v zahraničí boli tým najlepším v našom spoločnom živote

Či to boli 2 mesiace, 4 mesiace alebo dnes už tri roky. V každom jednom prípade nám vystúpenie z každodennej rutiny a životného kolotoča prinieslo do života nový náboj. Pohľad na život úplne inou optikou, nových ľudí a veľa takého čistého obyčajného šťastia. Cítim obrovskú vďačnosť za to všetko.

Nebolo to vždy jednoduché a život nám do cesty kladie množstvo prekážok. Keď sa však nad tým zamýšľam, uvedomujem si, že keby som nemala za sebou tieto tri roky permanentného dobíjania bateriek na tomto úžasnom, pozitívnou energiou nabitom mieste, možno by som tieto výzvy už ani nezvládla. Skrátka by som to nedala. Fyzicky, psychicky, tobôž emocionálne.

ovocie rez

život

Investovať do seba sa oplatí. Je to predsa váš život, prežite ho šťastne.

Áno, zmeniť po rokoch zabehnutý život, vystúpiť z vlaku rozbehnutej kariéry, opustiť rutinu a odísť žiť do inej krajiny je veľkou výzvou s ktorou sa spája množstvo obáv, pochybností a strachu.

Ale som presvedčená, že táto investícia sa každému mnohonásobne vráti. Aj keby to nebol rok, ale len pár týždňov alebo mesiacov. A bez ohľadu na to, aká bude tá vaša vysnívaná destinácia. Nie je to len bláznivý úlet mileniála, ale veľmi zásadná a zmysluplná investícia do seba samého a do svojho budúceho života.

Množstvo vecí, ktoré sa vám v živote javili ako nemenné alebo nemožné sa vám v zahraničí, ukážu v úplne inom svetle. Vďaka zmene uhla pohľadu, vystúpeniu zo svojej role a zmene životného štýlu. Otvoria sa vám nové možnosti, ktoré by ste inak nevideli. Do cesty vám prídu príležitosti, ktoré by ste inak minuli!

Ako na život v zahraničí?

Nemusíte za sebou hneď páliť mosty. Práve naopak. Ale môže to byť aj začiatok úplne nového príbehu. Aj preto vznikol náš projekt colivingu & coworkingu na Goze – Working Retreat Gozo.

wrg logo

O našej vile, ktorá môže byť presne tým miestom, kde môžete začať svoj vlastný príbeh života v zahraničí si prečítajte tu.

Dávate, tak ako ja, prednosť komunite a freelancerskému spôsobu života? Hľadáte uplatnenie vo svojej pôvodnej profesii??

flexiexpert

Ako sa zo mňa stal FlexiExpert si prečítate tu >>

Ešte to chce čas kým rozhodnutie dozrie?

Stále váhate, či je takáto zmena pre vás? Chcete viac inšpirácie a potrebujete viac času a užitočných informácií? O mojich skúsenostiach s prácou na diaľku a z domu, o svete FlexiExpertov a o tom ako byť lepšou verziou samého seba, píšem svoje blogy. Nechajte mi svoj email a informáciu o mojom novom článku nájdete priamo vo svojom mailboxe. Šťastie praje pripraveným!

Ak ste na Linked In, prepojme sa, množstvo užitočných inšpirácií a informácií z profesijného sveta pravidelne uverejňujem práve tu!

Poznámka autora:

Tento článok som pôvodne napísala po pol roku na Goze, v prvej polovici roku 2021. A je stále aktuálny. Dokonca je aktuálny ešte viac ako by som si v tom čase bola myslela. Upravila som ho a doplnila, najmä o zmienku a poznanie toho, že aj na zvládanie životných kríz a prekážok nie je jedno v akej kondícii, pohode či nepohode vás zastihnú. Počúvajte svoje telo, starajte sa o seba, lebo život je len jeden a naozaj nikto nevie koľko  …nabudúce… | …niekedy potom… | …až budem… nás ešte čaká…

Working Retreat Gozo je presne miesto, kde môžete začať. Hneď teraz.

Nada Rostek fotka s podpisom

Naďa je vášnivá cestovateľka a je veľkým nadšencom remote working. Počas svojho života dlhodobo žila vo viacerých krajinách napr. v USA, Írsku, Veľkej Británii, Francúzsku alebo na Malte. Z väčšiny týchto krajín pracovala na diaľku už v čase keď s tým mal na Slovensku len málokto reálne skúsenosti. V súčasnosti žije so svojou rodinou na maltskom ostrove Gozo odkiaľ pracuje na diaľku hneď na niekoľkých slovenských projektoch.

„Remote working pre mňa nie je len spôsob práce, ktorý mi umožňuje plniť si sny o plnohodnotnom živote v iných krajinách, je to môj vysnívaný životný štýl.“

Blog