wrg logo

Naďa Roštek: Ako som sa stala FlexiExpertom.

Naďa Roštek je FlexiExpertom.

Platforma FlexiExpert by BLINDSPOT je náš spoločný projekt s Luciou SchweizerZuzanou Lešovou. A som presvedčená, že týmto projektom mierime hodne za horizont. Teda tam, kde ešte dnes ani poriadne nevidno. Ale mi už to cítime. Nový normál, ktorého dôležitou súčasťou je flexibilita v pracovnom živote. Freelance na Slovensku má nové meno – FlexiExpert.

Po rokoch kariéry právničky a manažérky v štátnej správe, rešpektovanej advokátky a nakoniec manažérky vo veľkom korporáte som si svoju profesiu nažila doslova z každej možnej strany. Aj keď to bolo vždy iné umenie možného, každá z týchto polôh ma zásadne formovala. A áno aj posilnila značnou konkurenčnou výhodou.

Stať sa mamou je ako dostať ten najvytúženejší darček v krabici plnej farebných konfiet, ktoré pri otvorení vystrelia

V kariére a práci ma nezastavilo ani to keď mi, takmer na prahu štyridsiatky, osud doprial rolu mamy. Práve naopak. Práca je totiž súčasťou mojej identity. No môj svet zasypala doslova lavína tých pestrofarebných konfiet. A pod tou lavínou bolo takmer nemožné nájsť čokoľvek z toho starého, dobre zorganizovaného a v podstate perfektného  sveta na ktorý som bola zvyknutá.

Ale viete čo je najúžasnejšie? Vôbec mi to nechýba. Akurát som si po čase začala čoraz intenzívnejšie uvedomovať, akú hodnotu má čas.

Čas je komodita, ktorej hodnota je vekom čoraz ťažšie vyčísliteľná v peniazoch

Prišlo to ako uvedomenie, že človek má na svoj pobyt v tomto trblietavom farebnom svete len určitý obmedzený čas. A je len na mne ako s tým časom naložím. Či ho investujem do takých vecí, aktivít a ľudí, ktoré za to skutočne stoja.

Každý deň sa počíta. Teda každý deň, ktorý ste prežili tak, že stojí zato si ho pamätať.

V mojom osobnom živote sa toto uvedomenie prejavilo túžbou splniť si sen po spoločnom živote na ostrove Goze. Ale až s uvedomením, že aj ja sama som pre seba tou hodnotou do ktorej sa oplatí investovať, dozrel čas si tento sen splniť. A muselo prejsť 8 rokov.

Viac si môžete prečítať v Mojom príbehu tu >>

Odpoveďou na výzvu sa stal BLINDSPOT

Aj v profesijnom živote je toto uvedomenie o hodnote času veľkou výzvou. Núti vás zásadne sa zamyslieť a prehodnotiť, akú hodnotu a zmysel má to čomu venujete svoje ťažko získané vedomosti, skúsenosti a talent.

A pre nás s Luciou SchweizerZuzanou Lešovou to bol zároveň impulz, aby sme založili spoločnosť BLINDSPOT. Naše zdanlivo náhodné stretnutie ukázalo prienik v spoločnej túžbe robiť veci inak a dávať pozornosť a energiu len tam, kde nám to dáva zmysel.

BLINDSPOT je pre nás priestor v ktorom vytvárame projekty do ktorých má pre nás zmysel investovať čas. Kde vidíme možnosť robiť veci inak. V BLINDSPOTe odhaľujeme slepé miesta, ktorými získavame unikátnu  a výnimočnú hodnotu.

flexiexpert

FlexiExpert je náš „nový normál“

Takýmto projektom je pre nás aj platforma FlexiExpert. Projekt, ktorý sme pôvodne odložili do šuflíka, lebo na Slovensku… Najskôr tak za 5 – 6 rokov!

Ale potom prišiel rok 2020 a pandémia Covid-19, ktorá zmenila prakticky všetko. A my sme si uvedomili, že našou odpoveďou na jej výzvu je práve platforma FlexiExpert.

Platforma FlexiExpert umožňuje prepájanie špecialistov, ktorí sú nositeľmi unikátnej odbornej, profesionálnej skúsenosti s firmami, ktoré takýchto špecialistov hľadajú. Nie však ako zamestnancov, ale ako obchodných partnerov.

FlexiExperti sú pre firmy spoľahlivými a skúsenými partnermi. Využívajú svoje rokmi nadobudnuté skúsenosti a expertízu bez prevádzkovej slepoty či obáv zo straty pozície vo firme.  

Doplnia chýbajúci kúsok v mozaike, zaplnia dočasne voľné miesto, pomôžu previesť  firmu krízou alebo implementáciou náročného projektu. Proste pomôžu firme odhaliť slepé miesto.

Ako zistíš či si FlexiExpert?

Naďa Roštek je FlexiExpertom, lebo ...

… mojim snom bolo pracovať s rešpektom k sebe samej, k mojej rodine a k životu. Na úlohách a projektoch, ktoré si má zmysel pamätať. Raz to bude zaujímavý pracovný projekt, ktorému venujem presne toľko času, ktorý je potrebný na to, aby som priniesla klientovi pridnú hodnotu v tom, čo viem robiť najlepšie. Hoci aj z pláže na Goze.

Inokedy to možno bude manažérska rola na pár mesiacov priamo u klienta. Kým kmeňový manažér alebo manažérka dobíja baterky na sabbaticale. Alebo „na materskej dovolenke“ objavuje svoj nový svet plný pestrofarebných konfiet…

„Byť FlexiExpert pre mňa znamená možnosť pracovať flexibilne, bez nutnosti vtesnať sa do nejakého úväzku alebo organizačnej štruktúry a pracovať len toľko a vtedy kedy na to mám podmienky, chuť a príležitosť.“

Ako FlexiExperti sme komunita

Platformu sme vytvorili pre každého FlexiExperta. Aj pre teba, ak byť FlexiExpertom je to, čo aj tebe dáva zmysel. Spolu vytvárame komunitu expertov, ktorí žijú a pracujú na voľnej nohe. Vzájomne sa podporujú a spolu-pracujú ako jeden veľký agilný virtuálny tím. Pretože si uvedomujeme, že je dobré niekam patriť.

Som skúsená právnička a manažérka. Mojou celoživotnou rolou je „byť chybou v programe“ a túžba robiť veci inak. Ale musí ísť o sakra dobrú vec, keď sa mám do toho oprieť.

FlexiExpert - videoprezentácia

Život v zahraničí je investíciou do seba. Nezaslúžite si ju? A prečo?

Ľudia sú ochotní stráviť 40 rokov každý deň v práci od 9 do 5, aby pracovali pre niekoho iného, ale boja sa investovať JEDEN ROK svojho života do seba, aby zistili čo ich robí šťastnými! Prečo? Vôbec sa to nedá pochopiť! Túto investíciu do vlastného života si predsa zaslúžite aj vy! Vystúpenie z role a iný uhol pohľadu a zmena životného štýlu, ktorá príde so životom v inej krajine, kultúre a prostredí vám otvorí úplne nový obzor. Neveríte? Vyskúšajte a budete prekvapení čo všetko sa vo vašom živote začne diať…

Celý článok »

Ako ďalej Home Office?

Napriek tomu, že sa nám (opäť raz) zdá, že svet sa začal vracať do normálu, už to nebude ako predtým. Svet sa mení a či sa nám to páči alebo nie, home office sa udomácňuje ako alternatívny spôsob práce. A to nielen pre freelancerov, v IT biznise, či v kreatívnom a umeleckom svete, ale aj pre zamestnancov vo firmách či korporáciách.

Celý článok »

Môžete si dovoliť nechať odísť tých najlepších?

Kľúčové slovo roku 2021 je flexibilita. Netvárme sa, že od 9 do 17, pod emblémom firemného loga, sme všetci najproduktívnejší. Alebo, že najefektívnejšia neformálna interakcia je možná len so šálkou s firemným logom vo firemnej kuchynke. Význam práce z domu totiž nie je zďaleka len v tom, kde pracujeme, ale najmä ako pracujeme. A efektivita sa nedosahuje tým, že na povel všetci brainstormujeme v jednej zasadačke od 8.30 do 9.30, ale že dáme priestor ľuďom, aby tvorili a pracovali vtedy a tam, kde na to majú najlepšie podmienky a tam, kde im to ide najlepšie.

Celý článok »