wrg logo

Quo vadis office?

quo vadis
Picture of Naďa Roštek

Tak ako? Home office alebo office? Doba nás nenávratne posunula. Od normálu každý deň v práci od – do, vlastne kam? Ako koho a ako kde. V niektorých firmách to tak ako keby zapadlo do existujúcej firemnej kultúry a viac flexibility je len čerešničkou na torte. Ale v mnohých firmách je z toho skutočný hlavy bôľ. Buď na strane zamestnancov, tam,  kde sa manažment vydal na krížovú výpravu všetkých nahnať nazad do kancelárií stoj čo stoj. Alebo naopak manažérov, vo firmách kde sa tomu síce poddali, ale manažment vybavený svojimi tradičnými kontrolnými nástrojmi tvrdého riadenia si márne láme hlavy v súťaži o najkreatívnejší spôsob ako svojich podriadených na home office kontrolovať. A čo teraz s tou dochádzkou a pracovnou dobou?

Ako z toho von? Mnohých nepoteším.

Bude sa treba prispôsobiť a opäť sa učiť niečo nové. A to všetci. Akokoľvek sme skúsení a študovaní či praxou ošľahaní. Tak veru. No excuse.

Nemám patent na rozum, ale veľa sa tejto téme venujem a chcem pomôcť. na základe čoho sa rozhodovať či office alebo home office? Kľúčom k tomu, ako umožniť zamestnancom potrebnú flexibilitu bez negatívnych dopadov na produktivitu a ohrozenia vzťahov je zamerať sa na to, aké činnosti je efektívne vykonávať virtuálne a na ktoré sa skutočne oplatí využívať fyzickú prítomnosť zamestnancov na pracovisku. Alebo prípadne aj mimo neho.

Rozumiem, že toto vôbec nie je jednoduché. Obzvlášť pokiaľ ste kariérne vyrastali v svete od – do, či skôr od nevidím do nevidím. A navyše v prostredí, kde sa úspechy dosahovali čo najvyšším počtom hodín a videní. Nie však tých na sociálnych sieťach, ale na pracovisku pochopiteľne.

Život je otázka priorít. Aj ten manažérsky.

V rámci tohoto procesu je najdôležitejšie uvedomiť si, čo od ľudí vlastne chceme. Ako a do čoho chceme investovať peniaze, ktoré nás stoja personálne náklady. Je ten najvyšší čas prehodnotiť túto investičnú stratégiu. Je tou správnou stratégiou platiť ľudí za to, že prídu do kancelárie a podľa toho koľko tam strávia času?

Alebo chceme, aby naši zamestnanci plnili úlohy čo najlepšie a najefektívnejšie? Ak chceme, aby sústredene pracovali, je nezmysel hnať ich za každú cenu do kancelárií. O to viac, ak ich tam čaká open space a firemná kultúra ktorej tepajúcim srdcom sú kuchynky, jedálne či fajčiarne. Nesporne sa občas aj pri cigaretke nejaký ten problém vyrieši, ale práca sa zatiaľ neurobí.

Stretávanie na pracovisku má zmysel využívať na to, aby spolu ľudia zmysluplne komunikovali, zdieľali svoje postupy či výsledky, inšpirovali sa navzájom a, v neposlednom rade, budovali vzťahy. Tieto atribúty však rozhodne nespĺňa každé osobné stretnutie.

Aj prebujnelá meetingová kultúra si tak žiada zásadné prehodnotenie. Pretože online meetingy sú mnohokrát oveľa efektívnejšie ako dni trávené spoločne v zasadačkách. Najmä pokiaľ je cieľom meetingu výmena informácií alebo tzv. progres či status meetingy. Skrátka technické stretnutia, kde okolo žiadna radostná kreatíva ani nešla. O rôznych prezentáciách, pri ktorých ide o jednosmerný tok informácií a ich viac-menej pasívne prijímanie, ani nehovoriac.

Prečo teda chodiť do práce?

Možno sa vám tomu dnes ešte nechce veriť, ale ja som presvedčená, že „chodiť do práce“ budeme v budúcnosti práve preto, aby sme sa stretávali, a to skôr neformálne ako formálne, rozprávali sa či brainstormovali. Ale tak naozaj, nie sa predvádzali, kto je tu najväčší kápo. (Popravde inak by som toto napísala, tak maskulínejšie, ak rozumiete!?)

Pracoviská sa tak budú stávať skôr miestami (novodobých) firemných teambuildingov a neformálnych podujatí než že budú plniť funkcie klasických kancelárskych priestorov. Teda kancelárie kam ste dochádzali, aby ste si sadli za počítač a pracovali.

Áno, je to presne naopak ako sme boli zvyknutí. Pretože presne tak to dáva zmysel. Aby sme sa stretávali kvôli vzájomným vzťahom. Pretože samostatne pracovať budeme vtedy a tam, kde nám to najviac vyhovuje.

A je na mieste sa tiež zamyslieť nad tým, koľkože skutočne takejto osobnej interakcie potrebujeme a ako často vlastne. Z akej miery je práca o problémoch, ktoré sa vybavia pri cigaretke či v kuchynke a koľko je tej klasickej práce, na ktorú sa potrebujeme sústrediť a prosto ju urobiť. Po svojom, vtedy a tam kde to každému najlepšie vyhovuje.

Flexibilita je základný princíp.

Iste, v rámci každého kolektívu sa vždy nájde určité percento ľudí, ktorých životná či rodinná situácia, rozpoloženie, či nátura bude prirodzene inklinovať ku kancelárskemu režimu. Prídem do kancelárie, sadnem za počítač a pracujem. A doma to skrátka nepôjde. Aj to je úplne v poriadku. O tom je flexibilita. Prečo ju vlastne potrebujeme?

Je dobré tomu vyjsť v ústrety. Ako jednej z rovnocenných alternatív. Bola by však chyba robiť z toho dôvod, pre ktorý hnať do kancelárie všetkých. Či už explicitne alebo implicitne, tichým zvýhodňovaním videných či prehliadaním tých, čo síce makajú o dušu, ale nikto ich pritom nevidí.

Dobrá káva s kolegami môže byť naozaj dobrý dôvod prečo prísť do práce. Ale každý deň? Ako teda? Home office alebo Office?

Viesť, nie riadiť je úlohou manažéra. A častokrát je to ten najväčší challenge.

A platí to aj o manažéroch. Pretože ich úloha bude najmä v tom, ako tu byť pre svojich ľudí, podporovať ich, smerovať a viesť. Zabudnite na kontrolu. Ak sa stanete lídrom, ktorý má prirodzený rešpekt a na ktorého sa podriadení a kolegovia môžu spoľahnúť a dôverovať mu, nebude dôvod kontrolovať ľudí. A bude to najnezmyselnejšia a najzbytočnejšia činnosť za ktorú by ste mali dostávať svoj manažérsky plat.

Súčasťou vedenia ľudí a budovania vzťahov je nepochybne aj osobné stretávanie a ľudský kontakt. Za námahu však stojí skutočne dobre zvážiť ako často a v akých situáciách je osobné stretávanie tým najvhodnejším. Je dobré mať na pamäti, že dôvodom akejkoľvek interakcie s vašim podriadeným je, aby vykonával svoju prácu čo najlepšie. Aby ste mu pomáhali zlepšovať sa a posúvať sa ďalej. Nie aby ste si plnili svoj vlastný pracovný diár. Uznávam, aj toto bude na mnohých miestach nové. Aby tu manažér bol pre zamestnanca a nie naopak.  

A teraz to najdôležitejšie. Práve toto by mal byť prvý krok, od ktorého sa potom prirodzene bude odvíjať aj to ostatné. Treba totiž začať od seba.

A ešte niečo.

Tí, ktorí majú v pláne vybudovať nové firemné sídlo alebo sa chystajú rekonštruovať, by na to mali pamätať. A namiesto kancelárií a open spacov v ťažko dostupných centrách miest budovať pre svojich zamestnancov príjemné a podnetné priestory. V peknom prostredí, do ktorého sa ľudia budú tešiť. Ako na príjemný teambuilding. Alebo spestrenie pracovného dňa.

Ponúknuť teda ľuďom miesto, kde radi vystúpia zo svojej každodennej rutiny. Kde sa môžu osobne stretnúť a zakaždým sa uistiť, čo je ich spoločným pracovným cieľom. Čo vy na to?

Nada Rostek fotka s podpisom

Naďa je vášnivá cestovateľka a je veľkým nadšencom remote working. Počas svojho života dlhodobo žila vo viacerých krajinách napr. v USA, Írsku, Veľkej Británii, Francúzsku alebo na Malte. Z väčšiny týchto krajín pracovala na diaľku už v čase keď s tým mal na Slovensku len málokto reálne skúsenosti. V súčasnosti žije so svojou rodinou na maltskom ostrove Gozo odkiaľ pracuje na diaľku hneď na niekoľkých slovenských projektoch.

„Remote working pre mňa nie je len spôsob práce, ktorý mi umožňuje plniť si sny o plnohodnotnom živote v iných krajinách, je to môj vysnívaný životný štýl.“

Blog